Info for Non-Partisan Races

Jump to School District Races
Jump to City Races
Jump to Other Races

School District Races

sorted alphabetically

Georgetown ISD, Board Trustee

Place 4, vote for 1

Stephanie BlanckWeak R  3R
Francis C. JacksonWeak D  3R 1DDemocrat 
David PhillipsHard R  4R http://davidphillipsforgisd.com/

Place 5, vote for 1

Melanie DunhamHard R  3R https://www.melanieforgisd.com/
Eric RobinsonHard D 2DDemocrat

Hutto ISD, Board of Trustees

vote for 2

Christopher ParkerHard D 2D1RDemocrat
Shara TurnerWeak R  1R
Matthew BradingSwing  No PrimaryUnknown
Felix ChavezHard D 2DDemocrat
Mina DavisUnknownUnknown

Jarrell ISD, Board of Trustees

Place 2, vote for 1

Crystal PhalenHard R 3RRepublican  
David JeanRegistered to vote 9-17-20Unknown

Leander ISD, Board of Trustees

Place 3, vote for 1

Christine MauerHard D 2D 1 RDemocrat
Chris RemyWeak R  1Rhttp://www.chrisforlisd.com/
David "Speedy" WiseSwing  No PrimaryDemocrat

Place 4, vote for 1

Anna SmithHard D 2DDemocrat
Jeff JohnsonSwing  No Primaryhttps://jeff4lisd.com/

Lexington ISD, Trustees

vote for 3

Bradley Patschke Unknown
Scott E. Sanders Unknown
Michael Milburn Unknown
Shannon Patschke Unknown

Liberty Hill ISD, Board of Trustees

Place 1, vote for 1

Terry A. SmithWeak D 1DDemocrat
Clint StephensonHard R 1RRepublican

Place 2, vote for 1

Antonio CañasWeak D 1DDemocrat
Dana MunguiaUnknownUnknown
Kendall CarterSwing  No PrimarySwing

Pflugerville ISD, Board of Trustees

Place 6, vote for 1

Larry D. BradleyWeak R 1R 2DRepublican
Jean MayerWeak D 1DDemocrat

Place 7, vote for 1

Cynthia GeeHard D 2DDemocrat
Charlie TorresHard D 6DDemocrat

Round Rock ISD, Board of Trustees

Place 1, vote for 1

Jun XiaoWeak D 1DDemocrat
Kim BoenHard R 3R 1D

Place 2, vote for 1

Lacey MaseWeak R 1R  https://laceymase4rrisd.com/
Cornell WoolridgeHard D 2DDemocrat
Mary BoneHard R 6Rhttps://drbone4rrisd.drmarybone.com/

Place 7, vote for 1

Jenn GriffithHard R 3R
Danielle Marie WestonHard R 6Rhttps://www.electdanielleweston.com/

Place 6 - unexpired term, vote for 1

Russell Winston CollinsHard R 6RRepublican, No Website
Tiffanie Nichole HarrisonHard D 1DDemocrat
David G. SchmidtHard R 6Rhttps://dgs4rrisd.org/
Christina GándaraSwing  No Primaryhttps://www.electgandara.com/

Taylor ISD, Board of Trustees

At-Large Director, vote for 1

Janet Lynn CurtisWeak R 1RRepublican, No Website
Jim BuzanWeak R 1 RRepublican, No Website
Daniel PhilhowerHard R 4R

District 1 Director, vote for 1

Shorty Mitchell Unknown

Thorndale ISD, Board of Trustees

vote for 2

Kimberly Biar Unknown
Chad Martinka Unknown
Lance Weidler Unknown
Terrell Weise Unknown

City Races

sorted alphabetically

Austin

City Council District 6, vote for 1

James "Jimmy" FlanniganHard D 4DDemocrat
Mackenzie KellyWeak R 1Rhttps://mackenzieforaustin.com/
Jennifer MushtalerWeak D 1DDemocrat
Dee HarrisonHard R 4R 1Dhttps://www.deeharrisonfordistrict6.com/

Bartlett

Mayor, vote for 1

Chad Mees Unknown

Councilmembers, vote for 3

Ray Uson Unknown
Jesse LunaWeak D No PrimaryDemocrat
Stephanie T. RomeroHard D 2DDemocrat
Vickie S. CooperHard R 4RRepublican, No Website
Savoy Joseph BurnettWeak R 1RRepublican, No Website
Kathy JonesHard R 4RRepublican, No Website

Cedar Park

Mayor, vote for 1

Jim RichardsonHard R 6R
Corbin Van ArsdaleHard R 5RRepublican, Has endorsed democrats for office

City Council Place 2, vote for 1

Mel KirklandHard R 4RRepublican, Has endorsed democrats for office
Bob CorneliusHard R 3Rhttps://www.bobforcedarpark.com/

City Council Place 4, vote for 1

Eric BoyceHard R 4Rhttps://www.ericforcedarpark.com/
Jim Penniman-MorinHard D 3DDemocrat

City Council Place 6, vote for 1

Dorian ChavezHard R 2R
Heather JeftsHard D 4D 1Rdemocrat

Coupland

Alderman, vote for 3

John Roulston-BatesHard D 3DDemocrat
Barbara K. PiperHard R 6RRepublican, No Website
Sarah S. TorluemkeWeak D 1Ddemocrat
Megan N. CargillSwing  No Primaryswing

Florence

Mayor, vote for 1

David Merideth Sr.Weak D 1DDemocrat
Mary CondonHard D 6DDemocrat

Alderpersons, vote for 2

Ofelia BernalWeak D 1DDemocrat
Jesus I. CastilloHard R 2RRepublican
Debra Bartos CahillHard R 6RRepublican

Georgetown

Mayor, vote for 1

Jonathan DadeWeak R 2RSelf Described moderate, no website
Josh SchroederHard R 6Rhttps://joshforgeorgetown.com/
Larry J. BrundidgeHard R 5Rhttps://larryformayor.org/

Council Member District 2, vote for 1

Lisa King democrat
Jason WirthHard R 4R
Shawn F. HoodHard R 6Rhttps://hoodfordistrict2.com/

Council Member District 6, vote for 1

Rachael JonroweHard D Democrat
Michael WaltonHard R 2R 1Dhttps://www.waltonfordistrict6.com/

Granger

Council Member, vote for 3

Cody CastongueWeak R 1RRepublican
David HajdaHard R 3RRepublican
Monica StojanikHard R 4RRepublican
Chris FraserWeak R 1RRepublican
DJ HuslageWeak R 1RRepublican
Rosie SweetingHard D 4DDemocrat

Hutto

City Council Place 1, vote for 1

Scott RoseWeak R 1RRepublican
Robin SuttonWeak R no primaryRepublican

City Council Place 4, vote for 1

Peter GordonHard R 2RNonpartisan

Jarrell

Mayor, vote for 1

Larry BushHard R 2RNonpartisan

Alderman Place 1, vote for 1

Daniel KlepacHard R 3RNonpartisan

Alderman Place 2, vote for 1

Patrick SherekSwing  No Primaryswing
Jenny CampbellSwing  No Primaryswing
Jeff SeidelHard R 2RRepublican

Liberty Hill

Mayor, vote for 1

Rick HallHard R 2RRepublican
Elizabeth "Liz" BraniganHard D 3DDemocrat

Pflugerville

City Council Member Place 2, vote for 1

Ceasar RuizHard R 4RRepublican
Victor ToHard D 3DDemocrat

City Council Member Place 4, vote for 1

Bob ReichenbachHard R 6RRepublican
Rudy MetayerHard D 3DDemocrat

City Council Member Place 6, vote for 1

David RogersHard R 6RRepublican
Jim McDonaldHard D 4DDemocrat

Round Rock

Mayor, vote for 1

Craig MorganHard R 6RRepublican

City Council Place 1, vote for 1

Michelle LyHard R 2Rhttps://votemichellely.com/
Tina SteinerHard D Democrat

City Council Place 4, vote for 1

Frank OrtegaHard D 6DDemocrat
Will PeckhamHard R 6Rhttps://www.willpeckham.com/

Taylor

City Council Member At-Large, vote for 1

Dwayne E. AriolaHard R 4RRepublican
Christopher GonzalesSwing 3D 2RRepublican

Other Races

sorted alphabetically

Upper Brush Creek WCID

Director Place 3, vote for 1

Greg BrillWeak R 1RRepublican
Cary CheshireHard R 5RRepublican

Director Place 4, vote for 1

Jeremiah D. WilliamsHard R 6RRepublican

Director Place 5, vote for 1

Mike FreemanHard R 5RRepublican

Block House MUD

Directors, vote for 2

Ursula Ann LoganWeak R 1D 1R 
Cecilia RobertsHard R 6R 
Amanda MilaniHard D 2 D 

Highlands at Mayfield Ranch MUD

Director Place 2, vote for 1

Mark VogtSwing No Primary  
Carl HighsmithWeak D 1D 
Rick PolanskyWeak R no primary 

Director Place 4, vote for 1

Ronald MontanezHard R no Primary 
Terri A. CraufordWeak D No Primary 
Karim RashidiWeak D 1 D 

North Austin MUD No. 1

Director Place 1, vote for 1

Rachel BeaulieuWeak D 1D 
Donald AyersHard R 6R 

Director Place 3, vote for 1

Jo R. JonesHard R 3R 

Director Place 5, vote for 1

Deana TollertonHard D 5D 
Kim Roche-GreenHard D 2D 

Ranch at Cypress Creek MUD No. 1

Directors, vote for 3

Chris SchneiderHard R 2R 
Gary RiffleHard R 5R 
Leo RamirezWeak D 1D 
Matthew R. WhittingtonSwing, No voting history 

Wells Branch MUD

Director Place 4, vote for 1

Janet Maxey  

Williamson-Travis Counties MUD No. 1

Directors, vote for 2

David FloresUnknown 
Megan DudoWeak D 1D 
Jana Norton RamirezHard D 3D 
Linda FabreHard D 2D